Montessori metoda vzdělávání dětí

Montessori
Montessori metoda vzdělávání dětí

Zajímáte se o alternativní přirozené vzdělávání svých dětí? Slyšeli jste už o Montessori školkách a školách? Ačkoliv je rozvoj Montessori v posledních letech větší než jindy, nejedná se o žádnou novinku. Školy a školky s Montessori metodou vzdělávání jsou tu již přes 100 let. Pojďme si společně přiblížit tuto metodu, kterou chtěli nacisté systematicky vyhladit.

Pokrokové vzdělání z Itálie

Průkopnicí školní výuky byla první vysokoškolsky vzdělaná lékařka v Itálii Maria Montessori. Byla první, kdo považoval dětství za seriózní věc. Prostřednictvím své práce s handicapovanými a sociálně znevýhodněnými dětmi vyvinula jedinečnou známou metodu Montessori. V důsledku dalších studií, pozorování a experimentů zjistila, že principy její metody jsou použitelné pro všechny děti. Její metoda se stala inspirací i pro klasické školství a celý obor péče o děti a jejich vývoj. Ve své době a dlouho po ní se setkala s velkým odporem a nepřijetím Montessori metody. Ačkoliv první tréninkové kurzy této metody pro sto studentů organizovala Maria Montessori v Římě roku 1909, kde vydala i první knihu, dodnes je tato metoda považována za alternativní a do veřejného školství téměř nezasahuje.

Samostatnost na prvním místě

Prostředí Montessori vychází z toho, že každé dítě se chce učit a každé dítě se učí svým vlastním tempem. Každé dítě se stane aktivním. V mezích mají svobodu volit si vlastní aktivity a díky tomu se stávají nadšenými a rozvíjí se. Výuka probíhá individuálně nebo v menších skupinkách tak, aby učitel či pečovatel zjistil více o každém dítěti a jeho vnitřním vývoji. Každé dítě se může vyjádřit a je součástí společnosti. Všestranné vzdělávací prostředí rozvíjí fyzickou, kognitivní, společenskou i emociální stránku osobnosti dítěte.

Na co se připravit?

Za školku či školu s Montessori metodou si rodič pořádně připlatí. Pokud chcete pro své dítě výuku, které je mu přirozená, která je založena spíše na logice a praktičnosti než na biflování, připravte si balík peněž. Cena školného se pohybuje okolo 6.500 Kč/na měsíc. Samozřejmě v závislosti na každé škole, lokalitě a stupni vzdělávání. Ale ani to vašemu dítěti nezajistí místo v takové škole či školce. Je třeba řešit zápis předem, o Montessori školy a školky je velký zájem. Při trošce štěstí nebudete na místo čekat příliš dlouho.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit