9 tipů, jak vytvořit skandinávský interiér

Obývací pokoj ve skandinávském stylu
9 tipů, jak vytvořit skandinávský interiér

Jak vykouzlit pravý skandinávský interiér i u vás doma? Základem všeho jsou tři principy – funkčnost, jednoduchost a krása. Pojďme se podívat na 9 tipů, jak přenést Skandinávii i do vašeho domu.

Skandinávský styl v interiéru lidé milují pro jednoduchost, užitečnost a krásnu. Skandinávské domy mají čistý, vyrovnaný a rezervovaný styl, který se soustředí na teplou funkčnost, čisté linie, bezchybnou řemeslnou práci a poddajnou eleganci. Nesmírně důležité je použití světla a zemitých tlumených tónů, přírodních materiálů a minimální dekorace.

Přírodní textury podlah

Jelikož se v hustě zalesněných zemích Skandinávie vyskytuje všude dřevo, jsou dřevěné podlahy základem v severském interiéru. Dlouhá, široká prkna ve světlém a běleném dřevě. Pro ty z vás, kteří si svůj život nedokáží přestavit bez koberce, volte přírodní materiály jako je vlna, kokosové vlákno nebo sisal ve světlých barvách. Klidně zkombinujte dřevěné podlahy s velkým kobercem v měkké struktuře.

Decentní barvy

Zapomeňte na červenou, oranžovou a jiné teplé barvy. Ty se hodí spíše do interiérů inspirovaných mexickým designem. Bílé stěny nebo stěny s jemným nádechem šedé se ve skandinávských domech používají ze dvou velmi dobrých důvodů – přírodní materiály samy přináší teplo a podtrhují texturu nábytku. Potřebu barev si nechte na pohovku, židli nebo na textilie, ale pokuste se dodržet odstíny. Alternativně mohou dobře fungovat vzorované doplňky, tradiční folklórní vzory jsou velmi oblíbené. Sytější barvy mohou být použity spíše v retro designu. Platí zlaté pravidlo skandinávského designu – světlé, zářivé a neutrální.

Přírodní materiál

Nebojte se přiznat surové dřevo, odhalte obložení stěny i stropy. Získáte texturu a teplo. Použijte šedý olej, abyste se zbavili zažloutlých míst na dřevě z borovic nebo dubu.

Linie

Dodržujte čisté linie od architektury až po nábytek.

Funkčnost

Pravý skandinávský interiér je velmi živý a vysoce funkční. Vše má svůj účel. Zapomeňte na přeplácané parapety a zbytečný růžový porcelán.

Ikonický nábytek

To, že skandinávský interiér bez ikonického nábytku není kompletní, je bez diskuze. Investujte do kvalitních napodobenin původních návrhářů z poloviny 20. století. Jejich nadčasovost oceníte dnes i za pár let.

Krb v rohu místnosti

Skandinávská zima je mnohem tvrdší než naše česká, proto má většina apartmánů krb. Opět i tento prvek je jednoduchý a nenápadný, nachází se v rohu místnosti a rozhodně jím Santa Claus ani švédský Tomten neprojde.

Buďte eco!

Trojnásobné zasklení, správná izolace stěn a střech, tepelná čerpadla…. To vše je ve skandinávských novostavbách poměrně standard.

Zútulněte si i balkon, terasu či zimní zahradu

Švédi milují spojení s venkovním světem, nedokáží si představit život bez balkonu, kde grilují a vysedávají po dlouhé světelné noci léta.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit