Možná se někomu zdají balanční podložky pro cvičení málo významné, opak je však pravdou. Jedná se o dosti užitečného pomocníka, jehož využijeme pro celou řadu cviků. Kromě toho nám nabízí celou řadu výhod.
Co je balanční podložka?
Jedná se o pomůcku, která se velmi často využívá při aerobním nebo balančním cvičení. Lze ji využít pro velké množství cviků určených pro fitness tréninky, velmi oblíbená je též balanční podložka bosu. S balanční podložkou se však můžeme setkat také během rehabilitace, kdy pomáhá k návratu do normálního života po úrazových stavech.
V nabídce naleznete různé modely, pro jejichž výrobu se využívá pevný ale zároveň pružný materiál. Podložka se dá lehce upravit pro různé druhy cvičení, postačí pouze upustit nebo naopak přidat vzduch. Mezi nejčastěji využívané modely se řadí balanční podložky s vypouklou vrchní částí, balanční podložky ploché nebo balanční desky.
Jaké výhody nabízí cvičení na balanční podložce?
Cvičení na balanční podložce se využívá jako prevence, ale je to také účinná metoda při rehabilitačním cvičení. Podporuje lepší držení těla, rozvíjí a vylepšuje koordinaci pohybů, zpevňuje naši postavu.
Využijeme-li během cvičení balanční podložku, posílíme hluboké svaly, je to dokonalá prevence v boji proti bolestem zad a upevníme svoji rovnováhu. Balanční podložku lze využít i v případě, že máme sedavé zaměstnání. Pokud si na ni občas sedneme, podpoří zpevnění svalů během sezení. Lze ji použít jako podložku při posilování.
• Lepší držení těla
Pokud budeme balanční podložku používat pravidelně, nejen, že si procvičíme zádové svaly a svaly břicha, ale navíc si zafixujeme i správné držení těla, které mají tyto svaly na starosti.
• Posílení hlubokých svalů
Vzhledem k tomu, že na podložce balancujeme, procvičujeme si hluboké svaly, které se během běžného cvičení zapojují jen velmi málo.
• Posilování kloubního aparátu
Balanční cvičení blahodárně působí i na pohyblivost kloubů a celého kloubního aparátu.
• Pomoc během rehabilitace
Podložky lze využít jako pomůcku pro rehabilitaci kolen, kotníků, kyčlí, pánve nebo páteře. Díky cvičení na balanční podložce se urychlí návrat k běžnému životu.
Druhy balančních podložek
Na výběr máme z několika různých druhů, záleží na tom, jaké cviky chceme na podložce využívat.
• Plochý spodek a vypouklá horní část
Tyto podložky lze využít pro cvičení na obou stranách. Pokud podložku umístíme na její plochou část, bude mít vyšší stabilitu. Jestliže ji položíme na zem vypouklou částí, získáme tak pomůcku vhodnou pro balancování.
• Celogumová podložka
Některé tyto modely nabízejí masážní výstupky, jež lze využít během stimulace chodidel. Jiné jsou hladké a lze je používat jako pomoc pro správné držení těla během sezení na židli.
• Balanční desky
Oproti podložkám se vyrábějí z pevných materiálů. Jedná se především o dřevo nebo tvrzený plast. Vrchní část je pevná, spodní pak vypuklá. Opět slouží pro trénink balancu a rovnováhy.
Balanční podložky a desky od českého výrobce značky Lifefit najdete na stránkách výrobce – rulyt.cz.